» Logowanie do konta GTAthegame

W poniższe pola wpisz swój Login i Hasło używane do autoryzacji w serwisie GTAthegame. Jeśli wiesz, że posiadasz konto jednak nie pamiętasz hasła kliknij w link Przypomnij moje hasło. Jeśli jeszcze nie masz u nas własnego konta możesz je utworzyć klikając w link Zarejestruj się.
Login:
Hasło:

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Po niespełna pięciu latach przerwy seria Grand Theft Auto powraca na konsole Nintendo. Gra, której głównym bohaterem jest Huang Lee, przenosi nas ponownie do Liberty City znanego z wydanej rok wcześniej czwartej części sagi.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars - Nintendo DualScreen
ProducentRockstar North, Rockstar Leeds
GatunekAkcja
TrybSingleplayer, Multiplayer
PlatformaNintendo DualScreen,
PlayStation Portable,
PlayStation Network,
Apple iPhone, iPod Touch, iPad,
Android
Premiera
US
EU
PL

NDS: 17 marca 2009,
PSP, PSN: 20 października 2009,
iPhone, iPod: 18 stycznia 2010,
iPad: 9 września 2010,
Android: 18 grudnia 2014
NDS: 20 marca 2009,
PSP, PSN: 23 października 2009,
iPhone, iPod: 18 stycznia 2010,
iPad: 9 września 2010,
Android: 18 grudnia 2014
NDS: 20 marca 2009,
PSP, PSN: 23 października 2009,
iPhone, iPod: 18 stycznia 2010,
iPad: 9 września 2010,
Android: 18 grudnia 2014
Internet/chinatownwars
OgraniczeniaPEGI: 18+, ESRB: M


Ojciec młodego Lee, boss Triady z Hong Kongu, powierza synowi rodzinną pamiątkę. Zabytkowy miecz, będący symbolem władzy, Huang ma dostarczyć do Liberty City i oddać swojemu wujowi Kenny'emu. Wkrótce po tym jak główny bohater odbiera przesyłkę jego, ojciec zostaje zamordowany. Mimo wszystko Lee wyrusza do Ameryki, aby wypełnić powierzone mu zadanie. U celu jednak czekają na niego zabójcy. Zabierają Huangowi miecz, a jego samego zamykają w bagażniku samochodu, który następnie zatapiają.

GTA: Chinatown Wars, mimo platformy o nieporównywalnie mniejszej mocy w stosunku do swoich nextgenowych kuzynów, wprost przytłacza możliwościami. Handheld Nintendo renderuje w pełnym 3D całe miasto (z wyjątkiem Alderney), które znamy z Grand Theft Auto IV. Autorzy musieli pójść na kilka ustępstw, dlatego m.in. kamerę ustawiono pod kątem 45 stopni i zastosowano prostsze tekstury. Wszystko jednak wynagradza ogrom opcji dostępnych w grze oraz maksymalne wykorzystanie możliwości ekranu dotykowego zastosowanego w NDS. Z rysika musimy skorzystać na przykład podczas kradzieży wozu, rozbrajania ładunków wybuchowych, czy włamywania się do terminali komputerowych.

Umiejętność sprawnego posługiwania się touchscreenem przyda się również w czasie handlu narkotykami. Czynność ta jest jedną z bardziej rozbudowanych części gry. Huang może wykradać dragi wrogim gangom, a następnie rozprowadzać je wśród mieszkańców. Co najciekawsze, popyt na konkretny rodzaj narkotyku może być zróżnicowany w poszczególnych częściach Liberty City. Wpływ na to mają przede wszystkim preferencje mieszkańców, ale także detale, jak na przykład zainstalowany w okolicy monitoring policyjny.

GTA: Chinatown Wars to spory krok naprzód, choć nie oznaczający raczej końca możliwości serii. Z pewnością natomiast tytuł ten pomści bardzo niedocenione przez graczy GTA: Advance i wskaże też twórcom jak wielkie jest zainteresowanie tego typu produkcjami wśród fanów Nintendo.

PlayStation Portable, iPhone, iPod

Niestety, mimo bardzo wysokich not zbieranych w recenzjach, Chinatown Wars nie sprzedało się zbyt imponująco. Według różnych statystyk na całym świecie grę nabyło jedynie nieco ponad 100 tysięcy osób. Nie tego oczekiwano i być może właśnie przez to Rockstar zdecydował się wypuścić przygody Huanga Lee również na inne platformy. I tak, w czerwcu, trzy miesiące po premierze gry zapowiedziano jej wydanie także w wersji na handhelda Sony oraz dotykowe "zabawki" Apple.

Jedno z poważniejszych wyzwań podczas przenoszenia Chinatown Wars na PSP stanowiły minigry oraz wszystkie elementy dotykowe wersji DSowej. Ostatecznie jednak większość z nich udało się zachować i zgrabnie zastąpić analogiem oraz przyciskami L i R. Kolejne zmiany można zauważyć w oprawie graficznej oraz rozmieszczeniu elementów HUDa. Dzięki panoramicznemu ekranowi udało się przywrócić tradycyjne położenie radaru i potrzebnych wskaźników. Wszystkie modele otrzymały nowe tekstury w wyższej rozdzielczości oraz ulepszone oświetlenie, które zwłaszcza nocą prezentuje się niezwykle klimatycznie. Ponadto twórcy zdecydowali się na dodanie do fabuły kilku nowych postaci oraz zadań, które dla nich wykonamy. Dzięki takiemu zabiegowi, nie dość, że gra nie została okrojona, to jeszcze wzbogaciła się o nowe elementy.

Warto również nadmienić, że GTA: Chinatown Wars jest pierwszą konsolową, pełną częścią serii (nie dodatkiem), która poza tradycyjną wersją płytową została wydana także w dystrybucji cyfrowej prowadzonej przez PlayStation Store.

Apple iPad

We wrześniu 2010 roku Chinatown Wars wydane zostało na trzecią platformę Apple - iPada. Gra pojawiła się w App Store dopiero wtedy, mimo że zapowiadana była już w czerwcu. Wersja oznaczona HD, przeznaczona na tablet została przystosowana do jego możliwości głównie poprzez podniesienie rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Przeskalowano HUD i poprawiono jakość tekstur, aby wyglądały na dużym wyświetlaczu równie ładnie jak na mniejszych. Z innych nowości w GTA: Chinatown Wars HD pojawiła się możliwość ustawienia poziomu trudności rozgrywki co stanowi całkowitą nowość w serii oraz dodatkowa radiostacja Independence FM, do której możemy podłączyć swoją muzyczną bibliotekę iTunes.

Pozostałe okładki

Grand Theft Auto: Chinatown Wars - PlayStation Portable


Więcej informacji o grze