» Logowanie do konta GTAthegame

W poniższe pola wpisz swój Login i Hasło używane do autoryzacji w serwisie GTAthegame. Jeśli wiesz, że posiadasz konto jednak nie pamiętasz hasła kliknij w link Przypomnij moje hasło. Jeśli jeszcze nie masz u nas własnego konta możesz je utworzyć klikając w link Zarejestruj się.
Login:
Hasło:

Grand Theft Auto: San Andreas

Po pięciu latach spędzonych w Liberty City Carl Johnson powraca do rodzinnego Los Santos. Niestety CJ nie wraca z sentymentu - jego matka nie żyje. Dzielnicę, w której się wychowywał trawią nieustanne wojny gangów, a dawni przyjaciele staczają się na dno narkotykowego koszmaru. To właśnie Grand Theft Auto: San Andreas odkrywające przed nami inne oblicze zachodniego wybrzeża w początkach lat '90 XX wieku.

Grand Theft Auto: San Andreas - PlayStation 2
ProducentRockstar North
GatunekAkcja
TrybSingleplayer
PlatformaPlayStation 2, PC, Xbox, Mac
Premiera
US
EU
PL

PS2: 26 października 2004,
PC: 7 czerwca 2005,
Xbox: 7 czerwca 2005,
Mac: 22 listopada 2010,
iOS: 12 grudnia 2013
PS2: 29 października 2004,
PC: 10 czerwca 2005,
Xbox: 10 czerwca 2005,
Mac: 12 listopada 2010,
iOS: 12 grudnia 2013
PS2: 29 października 2004,
PC: 10 czerwca 2005,
Xbox: 10 czerwca 2005,
iOS: 12 grudnia 2013
Internet/sanandreas
OgraniczeniaPEGI: 18+, ESRB: M


W grze naszym głównym celem jest przywrócenie dawnej świetności Ganton, w którym wychował się Carl. Dokonamy tego różnymi metodami, głównie tymi mniej legalnymi, do czego zdążyła nas już przyzwyczaić seria Grand Theft Auto. Potrzebna będzie pomoc wielu postaci, które staną na naszej drodze, a które będą też potrzebowały przysług ze strony Johnsona - często nietypowych. Właśnie dlatego w całej historii nie zabraknie dobrze znanego z poprzednich części sagi czarnego humoru.

San Andreas wyróżnia się na tle serii niespotykanym wcześniej stopniem złożoności mechaniki gry i rozbudowy wątków pobocznych. Mamy tutaj po raz pierwszy do czynienia z elementami gatunku RPG. Postać samego Carla jak i jego umiejętności zostały wzbogacone o system statystyk, które gracz rozwija wraz z postępami w fabule. Częste podróżowanie określonym typem pojazdu ułatwia jego prowadzenie. Posługiwanie się ulubioną bronią zwiększa jej możliwości. Aktywne pływanie zwiększa pojemność płuc co z kolei pozwala na dłuższe przebywanie pod powierzchnią wody. Odpowiedni ubiór i sportowe auto podnosi seksapil CJ'a. Możemy zmieniać fryzury naszej postaci, kształtować sylwetkę na siłowni, a nawet robić tatuaże. Również samochody poddają się tuningowi. Można je przemalować, nakleić winyle, zmienić felgi, dołożyć spojlery, zainstalować nitro, itp. Gra oferuje ogrom możliwości.

Pod względem poziomu wizualnego całość zmieniła się niewiele. Pozostał ten sam silnik graficzny, ale poprawiono tekstury i dodano efekty charakterystyczne dla ciepłego klimatu Kalifornii i okolic, m.in. powietrze falujące z gorąca przy powierzchni ziemi. Mapa urosła. Teraz mieści aż trzy metropolie: Los Santos, San Fierro i Las Venturas będące odpowiednikami Los Angeles, San Francisco i Las Vegas. Oddzielone są od siebie przez lasy, tereny wiejskie oraz pustynne. W czasie podróży między miastami natrafimy na liczne wioski i miasteczka. Ze względu na rozległość mapy wprowadzony został dodatkowo transport kolejowy i lotniczy. GTA: San Andreas jest pierwszą grą z serii, w której twórcom udało się całkowicie ukryć przed graczem proces doładowywania fragmentów terenu. Nie uświadczymy już tutaj znanych jeszcze z Vice City plansz z artworkami, pojawiających się niespodziewanie w trakcie przejazdu mostem.

Grand Theft Auto: San Andreas to świetna, porażająca ogromem możliwości gra. Może nie jest wizualnym arcydziełem, ale jak każde GTA zachwyca wciągającą historią, rozgrywką i urzeka idealnie oddającą klimat wczesnych lat '90 różnorodną ścieżką dźwiękową. Pomimo odstającej już od współczesnych standardów technologii nadal cieszy się ogromną popularnością wśród fanów serii, głównie za sprawą niewielkich wymagań sprzętowych i ogromną bazą modyfikacji przygotowanych przez zapaleńców. Jak ktoś kiedyś wspomniał w jednej z recenzji: "może nie jest to gra dla każdego, ale z pewnością każdy powinien w nią zagrać".

Hot Coffee

Krótko po premierze gry na komputery osobiste, gdy osoby tworzące modyfikacje zabrały się do przeglądania "wnętrza" San Andreas, odkryta została minigra, ukryta w kodzie przez programistów. Był to swoisty seks-symulator pozwalający na sterowanie ruchami CJ'a w czasie randek z napotykanymi dziewczynami. Nie wiadomo do końca czy minigra miała początkowo ukazać się w finalnym wydaniu pudełkowym i została usunięta ze względu na wymagania klasyfikacji wiekowej, czy też w ogóle nie była planowana i powstała tylko w przypływie fantazji twórców do ich prywatnego użytku ;) Pewne jest natomiast, że gdy pojawiła się modyfikacja Hot Coffee odblokowująca "igraszki" wszystko skończyło się nie tylko na pożądanym przez Rockstar szumie wokół sprawy, ale też wyrokiem sądowym nakazującym wycofanie pierwotnej wersji gry ze sprzedaży, wydaniem łatki i oczywiście odszkodowaniami dla zgorszonych rodziców i dziadków. W ten sposób pierwotna wersja gry otrzymała rating AO, co praktycznie uniemożliwiło jej dalszą sprzedaż. Patch wydany pod jakże ciekawą nazwą No More Hot Coffee usuwał z zakupionych już egzemplarzy kontrowersyjną treść i blokował możliwość instalowania modyfikacji. Do sklepów niedługo potem trafiła natomiast druga wersja gry pozbawiona już ukrytych niespodzianek.

Pozostałe okładki

Grand Theft Auto: San Andreas - PC Grand Theft Auto: San Andreas - Xbox Grand Theft Auto: The Trilogy - Mac


Więcej informacji o grze