» Logowanie do konta GTAthegame

W poniższe pola wpisz swój Login i Hasło używane do autoryzacji w serwisie GTAthegame. Jeśli wiesz, że posiadasz konto jednak nie pamiętasz hasła kliknij w link Przypomnij moje hasło. Jeśli jeszcze nie masz u nas własnego konta możesz je utworzyć klikając w link Zarejestruj się.
Login:
Hasło:

RDR 2 może działać lepiej pod Linuksem

sdr napisał 20 czerwca 2020 o 21:34, komentarze zablokowane
Pecetowe Red Dead Redemption II współpracuje nie tylko z bibliotekami DirectX Microsoftu, ale też z multiplatformowym Vulkanem. Dzięki temu grę teoretycznie stosunkowo łatwo uruchomić również np. na Linuksie. Jak tytuł sobie tam radzi?


Postanowił to sprawdzić serwis FlightlessMango. RDR 2 uruchomiono przy pomocy narzędzia Proton stworzonego przez Valve, a wyniki testu mogą zaskakiwać. Okazuje się, że na konfiguracji sprzętowej wykorzystującej kartę graficzną AMD Vega 56, gra radziła sobie pod Linuksem nawet lepiej niż pod Windowsem osiągając bardzo przyzwoite 80 FPS. Różnica w stosunku do najsłabszego wyniku pod Windows nie jest duża - raptem 10 FPS więcej, ale i tak robi wrażenie biorąc pod uwagę narzut Protona.

Trzeba też zauważyć, że w konfiguracji z kartą NVIDIA GeForce RTX 2080, szala przechyla się już na korzyść Windowsa. I tutaj jednak różnice nie są wielkie. Red Dead Redemption II w połączeniu z Vulkanem osiąga na systemie Microsoftu średnio 76 FPS, podczas gdy pod kontrolą Pingwina klatkaż przez większość czasu utrzymuje się na zadowalającym poziomie 70 FPS.

Oczywiście taki test to w dalszym ciągu tylko ciekawostka. Rockstar nie wspiera gry oficjalnie na innych systemach niż Windows i nadal sprawia ona na nich problemy techniczne. Próba dowodzi jednak, że przy odrobinie wysiłku ze strony studia można byłoby to wsparcie zapewnić nie tylko na Linuksie, ale też na innych platformach obsługujących środowisko Vulkan. W końcu przygody Arthura Morgana są też dostępne w usłudze Google Stadia, działającej przecież na linuksowych serwerach.